Aktivity
  Prvé stretnutie
 Učastníci
 Certifikát
 Pozvánka
 Pozvánka 19.12

 


   Aktivity 1.stretnutia

 
 
  Tretí deň
  4. deň-Krakow
  Piaty deň
  6.deň-TAPAN
  7.deň-TAPAN
  ôsmy deň
  Deviaty deň
  Desiaty deň
  Jedenásty deň
  Dvanásty deň
  Ohlasy v tlači
 

  Domov

 


 

 

             Lucia Miškovčíková .

   

Moje zápisky zo Zakopaného

Pondelok 19.11.2012    

Dnes sme tu prišli sme tu prvý deň a je to tu celkom fajn páči sa mi to tu. Hneď ako sme prišli, samozrejme ešte s kuframi, sme sa boli pozrieť na našu novú školu. Škola na ktorú sme sa všetci desiati študenti veľmi tešili. Sú tam usmievaví a pohodoví ľudia. Majú krásnu školu bohatú na umelecké diela, ktoré nájdete všade od obrazov až po zábradlie z vyrezávaného dreva. Na prvý pohľad ma okúzlila, vážne bolo to neskutočné.

Po prehliadke školy a vybalení vecí na hoteli, sme sa vrátili späť do školy. A začali s plánom spolupráce. Zadanie bolo jasné: zaujímavo zakomponovať vopred určené znaky do puzzle, a doplniť to niečím vlastným. Tými znakmi bola hlavne architektúra mesta Zakopané, ktorú študujeme počas celého pobytu v Poľsku. Druhý dohodnutý znak čo sme sa dohodli aspoň mi Slováci s učiteľmi, že by sme tam mohli pridať nový prvok a to práve zviera, alebo časť prírody, napríklad rastliny. Pretože sme s tým mali už nejaké skúsenosti zo školy v Žiline. Bola to jedna z našich posledných prác pred odchodom do Poľska.

Takže sme zvyšok dňa chodili po meste fotili si staré, ako aj nové domy a hľadali inšpiráciu v kráse Zakopaného.

Utorok 20.11.2012    Zakopané

Budíček o 7:00. Raňajky o 8:00. A pekne do školy na 9:00. Krásne ráno. Po včerajšej hmle som sa nesmierne tešila na slnko čo vonku žiarilo. Dokonca dnes boli vidieť aj Tatry.

A ráno bolo vážne teplo. Až do obeda sme boli skupinka troch slovenských žiačok v škole a robili na návrhoch svojich puzzlí. Bližšie sme sa zoznámili s našimi poľskými spolupracovníkmi, a pokúsili sa konverzovať. Zaujímavé, že hoci máme veľmi podobný jazyk moc sme si nerozumeli. Nakoniec to vyriešili nejaké tie okukané, naučené poľské frázy, anglický jazyk, ale hlavne ruky a nohy. Pobavili sme sa zasmiali popri práci. Pochválili sa nejakými našimi dielami, ale hlavne navrhovali, navrhovali a navrhovali.

 Avšak keďže puzzle nie sú jediná náplň našej cesty do Poľska, išli sme do mesta kresliť architektúru, dekor a typické ornamenty. Po dvoch hodinách sme to vzdali. Umrznutý na kosť sme sa vrátili na izbu a dorábali práce tam. Aj keď kresliť veci z fotoaparátu tak super nie je. Predsa sme to nejakú zvládli a po dobrej večeri sme sa zišli všetci na besedu, kde sme okrem iného aj predstavovali našu celodennú prácu.

Streda 21.11.2012

Dnes sme začali kresliť na drevo svoj návrh. Poprípade robili ďalšie varianty. Samozrejme nesmel chýbať ani plenér. Boli sme prebádať miesta Zakopaného, kde sme ešte neboli. No nakoniec sme sa aj tak vrátili na naše obľúbené miesto pri starom cintoríne a kreslili tam. Avšak ako už v Poľsku býva zvykom, zima nás vyhnala aj odtiaľ. Prechádzali sme sa po meste hľadali inšpiráciu. A nakoniec sme zakotvili v kaviarni s výhľadom na kostol a kreslili tam.

Štvrtok 22

Dnes sme boli v Krakowe. Bolo úplne úžasne. Hlavne hrad. Ale pekne po poriadku. Ráno po raňajkách o 8 sme išli na autobus – smer Krakow. Je to úžasné veľké mesto. Ako malá som tam už raz s rodičmi bola. Išli aj dvaja učitelia a dve žiačky zo školy z Poľska. V Krakowe sme hneď zamierili do mesta. Cestou sme všetci všetko fotili – pravý Turisti. Boli sme v Bazilike aj v Krakowskej a jednej súkromnej galérii. Na námestí obdivovali talent maliarov, vystavujúcich voje kresby, maľby skice na predaj. Po vyčerpávajúcom dni sme ešte aj zmeškali autobus. Ale moc nám to nevadilo za pol hodinu nám išiel ďalší. A tak sme sa vyčerpaní, rozbití vrátili na hotel, a šli rovno spať.

23 Piatok

Dnes sme sa opäť rozdelili na 2 skupinky – tí čo išli do školy a tí čo ostali vonku na plenéry. Ja som sa vybrala do školy. Hneď som sa pustila do záverečných kresieb na svojej doske. A kupodivu som začala už aj vyrezávať. Šlo to od ruky, ako keby ste krájali maslo. V živote som to ešte nerobila, ale veľmi ma to oslovilo. Viem si predstaviť že by to robila v dospelosti. A keďže som dizajnér, nemám to ani tak ďaleko od vlasého odboru. Tento výmenný pobyt je pre mňa veľmi prospešný. Z jednej strany sa naučím nové veci, hlavne vyrezávať, dostanem cvik do ruky, rozkreslím sa. Z druhej strany sa naučím lepšie komunikovať v cudzích jazykoch. A to mesto úplne úžasné dá sa tu krásne oddýchnuť zregenerovať a načerpať nových síl.

Sobota 24.11.2012

Dnes je sobota, konečne voľný deň. Dnes si oddýchnem, načerpám nových síl a inšpirácii, a pokúsim sa ešte niečo dokresliť. Na raňajky sme po prvý krát išli ešte v pyžame. Po raňajkách sme vyrazili obhliadnuť poľský TANAP. Presnejšie sme išli do Strazyskej Doliny. Bolo úplne nádherne a ten vodopád. Bola to celodenná túra takže sme sa vrátili práve na večeru a po nej sme si dali ešte krátky plenér a vysnívaný relax na izbe.

Nedeľa 25.11.2012

Už dlho je zaužívané že nedeľa je deň pracovného pokoja. Tak som si ráno dokreslila veci čo som začala ešte včera a nestihla dokončiť. A poobede sme sa vydali na kávu do mesta. Trochu som si ešte pospala a venovala sa ešte nejakým skicom.

Pondelok 26

Po víkende oddýchnutí sme sa vrátili s úsmevom do školy. Tí čo boli v piatok v plenéry si dnes začali vyrezávať svoje dosky. My ostatní sme pokračovali v práci. Z mojej práce som si ešte v piatok stihla niektoré základy vyrezať, takže dnes som len pokračovala v začatej práci. Priznám sa že mi to vyrezávanie cez víkend chýbalo strašne rýchlo som sa s tým stotožnila a začalo ma to baviť, takže keď som sa v pondelok chytila dláta, s radosťou som sa pustila do práce.

Utorok 27

Tretí deň práce na mojej lani. Dnes som toho stihla celkom dosť. Na to že sme o 2 išli do galérie. Škoda, že sme nevedeli, kde ta galéria je. Keby som vedela že je v hore neobujem si tenisky, ale rovno gumáky. Ale nevadí hlavne, že tá výstava bola krásna. Perfektné sochy. Hoci na sakrálny motýv moc nie som tieto sochy boli vážne nádherné. A to ako otec pokračoval v otcovej práci sochára, hoci vlastnou cestou. Bolo krásne vidieť rozdielnosť zmýšľania, precítenia umenia a vcítenia sa do diela v priebehu generácie.

Streda 28

Dnes je streda. Posledný deň na práci s doskami. Musím s radosťou povedať, že to všetci stihli. A ten výsledok proste stál za to. Skvelá spolupráca, perfektné dielo dvoch krajín, dvoch škôl. Ja som so svojou časťou spokojná, priam veľmi spokojná. Laň sa mi podarila, aj pozadie, rovnako ako zakomponovanie architektúry zo Zakopaného, využitím tradičných ornamentov. Na zvýraznenie lane, som použila zafarbenie pozadia, hlavne stromov v okolí hlavy, čím krásne vyskočila, a vyzdvihla sa plastičnosť a charakter kôry stromu. Nakoniec zavoskovať, a je pripravené ukázať sa hrdo svetu.

 


 

Kontakt - Ing.Bc. Malík Ondrej , projektmanager      

  • adresa: Súkromná stredná umelecká škola, Hálkova 2968/22, 010 01 Žilina

  • adresa domov : Turzovka, Závodie 124

  • miestnosť :  učebňa IVTč.216, prípadne  zborovňa školy

  • t. č.: 0907/838381

  • e - mail: malik.ssus#gmail.com ( znak #  nahraďte znakom @)
                    

  • http://www.malik8.borec.cz/web/index.htm

 

  ... napíšte mi ...

aktualizované 22.12.2012
© Ing. Bc. Malík Ondrej

 


 


 


 

Učastníci

Júlia Jančová
Nikola Čuláková
Lucka Miškovčik
Petra Belešová
Dominka Činger
AM Bukovanová
Danka Honišková
K.Gašpieriková
Betka Božeková

 

  Domov
 


 

 

 

© Ing. Bc. Malík Ondrej